pijani kierowcy

Zmiany w prawie w sprawie pijanych kierowców podpisane przez Prezydenta – nietrzeźwym za kierownicą grożą ogromne kary

Nowelizacja przygotowana przez sejmową komisję nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach zaostrza kary za jazdę po spożyciu alkoholu oraz pozwala instalować blokady alkoholowe w samochodach  osób skazanych za jazdę po pijanemu.

pijani kierowcy

Jak skutecznie karać pijanych kierowców?

Zgodnie z założeniami ustawy sąd w stosunku do pijanych kierowców razem z zatrzymaniem prawa jazdy i karą zasądzałby też nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu będzie to 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla wielokrotnych przestępców i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka ma wynosić minimum 10 tysięcy złotych.

Według ustawy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów grozi osobom, które po raz kolejny zostały skazane za jazdę po pijanemu. W wyjątkowych okolicznościach, szczególnie uzasadnionych, mogłoby nastąpić zaniechanie tego środka karnego. Wtedy zakaz prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wynosiłby minimum 3 lata.

Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h!

Do 2 lat więzienia będzie grozić osobom prowadzącym bez uprawnień po tym, gdy wobec nich został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Dotychczas działanie to było wykroczeniem, obecnie staje się przestępstwem.

Następną zmianą jest wprowadzenie przepisu umożliwiającego zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h.

To nie koniec zaostrzonych przepisów. Jeśli policjant stwierdzi, że pojazdem podróżuje więcej osób niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym, będzie mogło nastąpić zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Decyzję administracyjną o tej czynności wyda starosta.

Alcolock – jesteś pijany, nie pojedziesz

Aktualizacja ustawy mówi również o możliwości wyposażenia aut osób skazanych za jazdę po spożyciu w specjalne blokady alkoholowe. U kierowcy, który w wydychanym powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu na 1 dm sześcienny, zabezpieczenie uniemożliwi uruchomienie pojazdu. Wg  art. 115 § 16 Kodeksu karnego jest to stan wskazujący na spożycie alkoholu. Kierowca, wobec którego orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, starający się o przywrócenie uprawnień, miałby obowiązek stosowania alcolocku.

Przeczytaj też:  Specjalne strefy ekonomiczne będą istnieć do końca 2026 roku

Related Posts

Podziel się artykułem: