odblaski dla pieszych

Obowiązkowe odblaski dla pieszych w walce z wypadkami drogowymi

Polska pod względem wypadków drogowych, w których ginie najwięcej pieszych, jest na pierwszym miejscu w Europie. Wynik ten jest porażający, gdyż 20% osób zabitych to właśnie Polacy.

odblaski dla pieszych

31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza do art. 11 ustęp 4a, zgodnie z którym pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Ustawa nie reguluje, jakiej wielkości powinien być noszony odblask. Zatem, by spełnić wymagania przepisów, nie trzeba zakładać specjalnej kamizelki. Zastąpić ją mogą stałe elementy odblaskowe kurtki, dedykowane opaski na ręce, nogi. Zalecamy, by dobierając odblask, mieć na uwadze wielkość, która zapewni pieszemu widoczność z kilkudziesięciu metrów.  Za brak elementu odblaskowego grozi mandat od 20 do 500 złotych.

Łatanie dziury budżetowej czy walka o bezpieczeństwo?

W 2013 roku w Polsce doszło do 36 tysięcy wypadków, w których co najmniej 25% uczestników było pieszymi. Zdarzeń tych nie przeżyło ponad tysiąc przechodniów. Wpływ na te fakty ma wiele czynników, takie jak położenie geograficzne Polski (szybciej zapada zmrok) czy jakość dróg. Brak szerokich chodników przy jezdni wpływa na brak bezpieczeństwa dla pieszych.

Po zmroku kierowca pojazdu widzi pieszego z odległości około 40 metrów. Gdy przechodzeń ma na sobie elementy odblaskowe, widoczny jest już z odległości 150 metrów. Ma to istotny wpływ na reakcję kierującego.

Uzasadnieniem nowelizacji ustawy o ruchu drogowym było zwiększenie bezpieczeństwa. Podkreślano też, iż koszty elementów odblaskowych są znikome w porównaniu do kosztów leczenia poszkodowanych. Przestrzeganie nowych przepisów może ocalić wiele osób.

Bagatelizowanie nowego prawa niesie konsekwencje

Ignorujący nowy przepis powinni pamiętać nie tylko o wyżej wymienionej karze pieniężnej. Jeśli osoby te ulegną wypadkowi, sąd może uznać, iż przyczyniły się do spowodowania wypadku poprzez nieposiadanie odblasku. Konsekwencją tego może być niepokrycie przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku części kosztów związanych z rehabilitacją czy odszkodowaniem.

Przeczytaj też:  Zakładanie spółki z o.o. krok po kroku

Related Posts

Podziel się artykułem: