dowod-osobisty

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę oddalającą wejście w życie nowelizację ustaw: o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawo o aktach stanu cywilnego, dotyczących nowego wzoru dowodów osobistych oraz Systemu Rejestrów Państwowych. Pierwotnie przepisy miały obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

dowod-osobisty

Dowody osobiste – co zmieni się z dniem 1 marca 2015?

Po pierwsze, zmieni się wzór dokumentu. Z dowodu osobistego zniknie informacja o miejscu zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Dokument nie będzie zawierał również  zeskanowanego podpisu posiadacza. Wymiary i format – nie ulegną zmianie. Wymagana fotografia natomiast będzie musiała odpowiadać wytycznym fotografii do paszportu. Nowe dowody osobiste będą ważne przez 10 lat od daty wydania, dokumenty wydawane dzieciom poniżej 5 roku życia utracą ważność po 5 latach.  Co więcej powstanie internetowy System Rejestrów Państwowych osobistych, zawierający Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego. Nowe rozwiązanie umożliwi nam zgłoszenie zagubienia (kradzieży lub zniszczenia) dowodu osobistego, złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu, jak i uzyskania odpisu aktów stanu cywilnego w każdej gminie w Polsce. Wniosek o wydanie nowego dowodu można będzie również złożyć drogą elektroniczną. Ponadto nowe przepisy stanowią dobrą widomość dla osób niepełnosprawnych lub chorych, które nie mogą osobiście złożyć wniosku.  W takim przypadku pracownik gminy odbierze formularz z miejsca pobytu osoby zainteresowanej.

Okres wejścia w życie nowych przepisów przesunął się ze względu na liczne prośby i sugestie ze strony urzędów, które nie były w pełni przygotowane na wdrożenie zmian. W okresie od 1 stycznia do 1 marca nie będą zatem pobierane opłaty za wydanie odpisu aktów stanu cywilnego.

Related Posts

Przeczytaj też:  Odwołanie darowizny, która została wykonana
Podziel się artykułem: