montainbike-918426_640

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu

Ciepłe dni mają wpływ na to, że częściej korzystamy z roweru jako z jednego środków komunikacji. Jeździmy nim do pracy, ale często też wyruszamy na wycieczki rowerowe ze znajomymi czy z rodziną. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które podczas takich wycieczek, decydują się na spożycie alkoholu. Albo wybierają ten środek transportu, wracając z „zakrapianej” imprezy. Jakie mogą być konsekwencje prawne jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

jazda pod wpływem

Jazda pod wpływem alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?

W 2013 roku zaszło sporo zmian w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń. Istotną zmianą było przeniesienie jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu z kodeksu karnego do kodeksu wykroczeń. W związku z tą zmianą jazda pod wpływem alkoholu na rowerze nie jest już przestępstwem, a wykroczeniem. A co się z tym wiąże? Łagodniejszy wymiar kary dla osoby, która dopuściła się takiego wykroczenia, a także brak wpisu do Krajowego Rejestru Karnego.

Konsekwencje jazdy na rowerze po wypiciu alkoholu

Na początku należy odróżnić stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości. Wedle art. 46 ustawy z dnia 26 października 1992r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

– stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu,
– obecności w wydychanym powietrzu  od 0.1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1dm3.

Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

– stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo,
– obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1dm3.

W odniesieniu do art. 87 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. kodeksu wykroczeń osoba, która znajduje się pod wpływem alkoholu i jedzie na rowerze, podlega karze aresztu od 5 do 14 dni lub karze grzywny – od 20 zł. do 5000 zł. Natomiast osobie, która jedzie wspomnianym pojazdem i znajduje się w stanie nietrzeźwości, grozi kara aresztu od 5 do 30 dni albo grzywna od 50 zł do 5000 zł.

Przeczytaj też:  Minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 80 zł od 2014 roku

Ponadto, obok wyżej wymienionych kar, sąd może orzec (ale takiego obowiązku nie ma) zakaz prowadzenia pojazdów, ale tylko pojazdów innych niż mechaniczne -możemy dostać zakaz prowadzenia rowerów od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Należy zatem pamiętać, że jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest karalna. W przypadku, kiedy napijemy się chociażby jednego piwa, to lepiej rower zostawić w domu i zadzwonić po kogoś, aby nas podwiózł, aby nie narobić sobie niepotrzebnych nieprzyjemności.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Autor: Beata Zaremba

skorzystaj z pomocy(1)

Podziel się artykułem: