Jeżeli potrzebujesz porady  prawnej, skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego lub napisz na nasz adres:
porady@dobry-prawnik.info

Otrzymasz wycenę w ciągu 24h (wycena jest bezpłatna)

Porady prawne już od 49,00 zł!

Pola oznaczone * są wymagane.

Odwiedź również stronę:

www.odszkodowania24.org

Strona główna

Najważniejsze informacje:


Plany rozszerzenia Unii Europejskiej

Organy UE jako cel priorytetowy na nadchodzący 2014 rok stawiają sobie dalsze rozszerzenie granic unijnych. W dniu 16.10.2013 roku przyjęto coroczne sprawozdania, w których Komisja Europejska zaleca nadanie Albanii statusu kandydata.

(czytaj więcej)

 Szykują się zmiany w Prawie o ruchu drogowym?

Platforma Obywatelska chce wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Miałyby one dotyczyć zasad pierwszeństwa związanych z ruchem pieszych i pojazdów.

(czytaj więcej)
Ordynacja podatkowa ulegnie zmianom - co to oznacza dla podatników?

Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na obniżenie opłaty, którą należy zapłacić za wydanie opinii zabezpieczającej związanej z klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania. Co więcej, zrezygnowano z regulacji, która dotyczyła blokowania kont bankowych firm.

(czytaj więcej)
Czy ulegną zmianie przepisy dotyczące zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Założenia projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne zakładają zmiany w dotychczasowych przepisach dotyczących orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

(czytaj więcej) 

Prokuratura Generalna uważa, że Straż Miejska nie może używać fotoradarów

Prokuratura Generalna stwierdziła, że używanie przez Straż Miejską radarów stacjonarnych jest nielegalne. Oznacza to więc, że straże miejskie i gminne nie mają prawa karać kierowców na podstawie zdjęć wykonanych przez te radary, ponieważ działają one bez umocowania prawnego.

(czytaj więcej)
Specjalne strefy ekonomiczne będą istnieć do końca 2026 roku

Z powodu słabej koniunktury gospodarczej przedłużony został okres funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce do 2026 roku. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie wartości inwestycji i stworzenie nowych miejsc pracy. Prawdopodobnie powstaną nowe strefy i zostaną też poszerzone granice niektórych stref już istniejących.

(czytaj więcej)

 


 

Getin Noble Bank ukarany przez UOKiK

Prezes UOKiK wydał decyzję w postępowaniu wszczętym w 2012 roku, przeciwko praktykom Getin Noble Bank. Bank zmuszony będzie zapłacić blisko 3 mln złotych kary. Działania prowadzone przez Getin Noble Bank, w związku z udzielaniem pożyczek, były niezgodne z prawem.

(czytaj więcej) 

Składka rentowa to nie to samo co podatek

Trybunał Kostytucyjny orzekł, że nie złamano Konstytucji zgłaszając jako pilny projekt ustawy, która podwyższyła składkę rentową. Ustawa z 21.11.2011 r. podwyższająca od lutego 2012 r. składkę rentową (a w zasadzie tryb jej uchwalenia)została wcześniej zaskarżona do TK przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. 

(czytaj więcej) 

Brytyjska Izba Lordów zatwierdziła ustawę o małżeństwach jednopłciowych

Izba Lordów w Wielkiej Brytanii przyjęła w poniedziałek ustawę pozwalającą na pobieranie się par homoseksualnych. Ustawę musi zatwierdzić jeszcze brytyjska królowa. Jeśli to zrobi, od początku 2014 roku będzie istniała możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pary jendopłciowe.

 (czytaj więcej)
Ważne orzeczenie NSA dotyczące pracy biegłych

NSA w swoim najnowszym orzeczeniu stwierdził, że opinia wydawana przez biegłego rzeczoznawcę musi być rzetelna i dokładna. Biegły, oceniając stan budynku, czy też wyceniając jego wartość, musi sprawdzić jego stan również wewnątrz. Nie może się opierać jedynie na oględzinach zewnętrznych.

(czytaj więcej)
Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która ułatwi dostęp do zawodów regulowanych – tzw. ,,ustawę deregulacyjną’’.

(czytaj więcej)

 Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego weszła w życie

Zmiany dotyczą elektronicznego postępowania upominawczego i mają za zadanie usprawnić i uregulować postępowanie przed e-sądem w Lublinie.

(czytaj więcej) 

RPP obniżyła stopy procentowe 

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie wysokość stopy procentowej ( stopa referencyjna ) wynosi 2,5 %. RPP poinformowała ponadto, że jest to ostatnia obniżka do końca roku.

(czytaj więcej)

 


 

Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej

Parlament przegłosował dziś rezolucję, która udziela poparcia budżetowi UE na lata 2014-2020. Określony kształt budżetu jest wynikiem politycznych negocjacji przedstawicieli Państw Członkowskich Unii. 

(czytaj więcej) 

Turyści zwyciężyli przed sądem w sprawie przeciwko biuru podróży

W sprawie toczącej się przed opolskim sądem okręgowym przeciwko biuru podróży Nowa Itaka zapadł dziś wyrok. Turyści wygrali sprawę, a biuro będzie zmuszone wypłacić im ok. 60 tysięcy złotych.

(czytaj więcej) 

Rząd przyjął uchwałę pozwalającą na lepszą ochronę przed hakerami w Polsce

Projekt uchwały, która ma pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, opracowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Projekt nosił tytuł Polityka Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczpospolitej Polskiej. 

(czytaj więcej)

 


 

Ministerstwo przygotowało projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym 

Celem przygotowywanej nowelizacji jest bardziej skuteczna walka z plagiatami prac dyplomowych i naukowych. Wśród pomysłów Ministerstwa znajdzie się między innymi obowiązek wszczęcia postępowania w sprawie popełnienia czynu podlegającego odpowiedzialności dyscyplinarnej w ciągu 3 miesięcy od daty uzyskania informacji o popełnieniu takiego czynu.

(czytaj więcej) 

Czy papierosy mentolowe znikną z Unii Europejskiej?

W piątek, 21 czerwca, odbyło się spotkanie Ministrów Zdrowia Państw Członkowskich UE. Zaproponowano, aby w ramach zmian w dyrektywie tytoniowej, zlikwidować obrót papierosami smakowymi, np. mentolowymi.

(czytaj więcej)
Już od lipca zmiany w świadczeniach pielęgnacynych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zmianach dotyczących świadczeń pielęgnacyjnych dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Zmiany wejdą w życie od lipca 2013 roku, dla części osób będą oznaczały zwiększenie wysokości świadczenia, jednak niektóre osoby, którym dotychczas pieniądze przysługiwały, od przyszłego miesiąca stracą uprawnienie do ich otrzymywania.

(czytaj więcej)
Mniej papierów przy zgłoszeniu działalności do KRS, NIP i REGON od razu po wpisie do rejestru

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy nowelizującej ustawę o KRS, zgodnie z którym przedsiębiorca podlegający wpisowi do KRS mógłby otrzymać NIP i REGON zaraz po dokonaniu wpisu do rejestru. Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej zostałoby wówczas skrócone do 7 dni (z obecnych 25).

(czytaj więcej)

 


19 czerwca 2013

Czy czeka nas zmiana Konstytucji?

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że demokracja bezpośrednia w­ Polsce nie funkcjonuje tak jak powinna, dlatego partia w dniu dzisiejszym przedstawiła projekt zmiany Konstytucji, który pozwoliłby na większy udział obywateli w sprawowaniu rządów.

(czytaj więcej)

 


13 czerwca 2013

Pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej „działalność gospodarczą na próbę”

W piątek (14.06.2013) odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy, zakładającej możliwość założenia działalności gospodarczej „na próbę”. Projekt ustawy wystosowali posłowie Ruchu Palikota.

(czytaj więcej)12 czerwca 2013

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 80 zł od 2014 roku

Wzrost płacy minimalnej oznacza, że od stycznia jej kwota wynosić będzie 1680zł brutto. Związki zawodowe chciały, aby ten wzrost wynosił 120 zł, a wysokość minimalnego wynagrodzenia 1720 zł brutto, ale nie udało się dojść do porozumienia w kwestii tej kwoty.

(czytaj więcej)11 czerwca 2013

Emeryci nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewypłacone emerytury

Legnicki Sąd Okręgowy orzekł, że emeryt, którzy nie otrzymał emerytury za okres kilkunastu miesięcy na podstawie niekonstytucyjnego przepisu art. 28 ustawy o zmianie ustawy o  finansach publicznych z 16 grudnia 2010 r. w związku  z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie otrzyma zwrotu pieniędzy.

(czytaj więcej)10 czerwca 2013

SKOK-i stabilniejsze i bezpieczniejsze z BFG

W najbliższą środę (12.06.2013) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych, wprowadzające nowe rozwiązania prawne, mające zapewnić większe bezpieczeństwo środkom trzymanym w SKOK-ach.

(czytaj więcej)

 


9 czerwca 2013

W poniedziałek Prezydent RP podpisze ustawę o urlopach rodzicielskich

10 czerwca Prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o urlopach rodzicielskich. Wejdzie ona w życie 17 czerwca i zagwarantuje rodzicom roczny, płatny urlop  rodzicielski.

(czytaj więcej)5 czerwca 2013

Wzrośnie  wysokość wartości inwestycji, dla których trzeba będzie zorganizować przetarg?

Trwają pracę na nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych. Obecna kwota, 14 tysięcy euro, powyżej której zorganizowanie przetargu jest obowiązkowe, ma ulec zmianie. Do jakiej kwoty zostanie podwyższona?

(czytaj więcej)4 czerwca 2013

Podniesiony próg dotyczący kradzieży może wiele kosztować sprzedawców

Dotychczasowy próg, który oddziela wykroczenie od kradzieży to kwota 250zł. Przywłaszczenie sobie rzeczy o wartości przewyższającej tę kwotę oznacza popełnienie przestępstwa. Posłowie proponują, aby ten próg podwyższyć do 800 zł. Co na to handlowcy?

(czytaj więcej)29 maja 2013

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zastąpią tradycyjne L4?

Nowy projekt zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Elektroniczne zwolnienia zastąpią papierowe?

(czytaj więcej)

 


29 maja 2013

Roczny urlop macierzyński i rodzicielski? Sejm uchwalił ustawę, która na to pozwoli

Wczoraj (28 maja) sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, dzięki czemu rodzicom przysługiwać będą 52 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka. W dużej mierze rodzice będą mogli podzielić między sobą.

(czytaj więcej)25 maja 2013

W 2014 r. wzrośnie abonament radiowo-telewizyjny

W przyszły czwartek (30.05) wchodzi w życie rozporządzenie KRRiT w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2014 r.

Niestety, nowe rozporządzenie przewiduje większe opłaty za abonament.

(czytaj więcej)


24 maja 2013

Punkty karne, które mogą pozbawić kierowcę prawa jazdy

Obowiązujący jeszcze do niedawna limit punktów, które można jednorazowo przyznać kierowcy, przestał obowiązywać, co oznacza, że możesz stracić uprawnienia w trakcie jednej kontroli. Sprawdź, jakie wykroczenia podczas jazdy karane są najsurowiej.

(czytaj więcej)

 


22 maja 2013

Komornik, skarbówka i prokurator znajdą nieruchomościdłużnika wpisując jego nazwisko w wyszukiwarce

Dzisiaj odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece (druk sejmowy nr 1027).  Zgodnie z projektem, ułatwiony ma zostać dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet.  Do ustawy dodany zostanie zapis przewidujący prowadzenie ksiąg wieczystych w systemi teleinformatycznym. Dotychczas przeglądanie ksiąg wieczystych możliwe było na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

To jednak nie jedyne zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji...

(czytaj więcej)

 

 


Najważniejsze orzeczenia:

27 maja 2013

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zasiedzenia służebności przesyłu

Sąd Najwyższy po raz kolejny zajął się dwoma kluczowymi i kontrowersyjnymi zagadnieniami dotyczącymi służbności gruntowych:

- czy przed uregulowaniem w art. 305 [1] do 305[4] k. c. służebności przesyłu dopuszczalne było nabycie w drodze zasiedzenia służebności odpowiadającej treści służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa?

- czy okres posiadania przez przedsiębiorstwo nieruchomości w zakresie odpowiadającym służebności przesyłu przed jej uregulowaniem w art. 3051 do 3054 k. c. podlega zaliczeniu do okresu posiadania niezbędnego do jej zasiedzenia?

(czytaj więcej)

 


 

20 maja 2013

Młody adwokat i radca prawny z preferencyjnym ZUS-em przez pierwsze dwa lata, nawet jeżeli wykonuje działalność na rzecz swojego byłego pracodawcy

Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w sprawie o sygn. akt II UZP 2/13 podjął się rozstrzygnięcia, czy adwokat zakładający działalność gospodarczą i świadczący usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy, u którego wykonywał jako aplikant czynności w celu przygotowania do zawodu adwokata- może rozliczać się przez pierwsze 24 miesiące według preferencyjnej stawki ZUS przysługującej wszystkim „nowym” przedsiębiorcom zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czy też należy go potraktować jako wykonującego działalność gospodarczą na rzecz swojego byłego pracodawcy, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt. 2

(czytaj więcej)19 maja 2013

Bezprawne pomówienie właściciela lokalu może skutkować sankcjami.

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku I C 480/11 uznał, że wspólnota mieszkaniowa, która pomówiła właściciela jednego z mieszkań o kradzież energii elektrycznej, ciepła do centralnego ogrzewania,  ciepłej wody i kanalizacji, jest winna mu przeprosiny.

(czytaj więcej)Najnowsze artykuły:

 


Jak skutecznie złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

skarga do ETS

Polska jak członek Unii Europejskiej zobowiązana jest do przestrzegania i stosowania prawa unijnego, zarówno prawa wynikającego z traktatów jak i z aktów prawa unijnego(dyrektyw, rozporządzeń). Nieprzestrzeganie lub niestosowanie tego prawa przez kraj może stać się przedmiotem skargi.

(czytaj więcej)

 Elementy obligatoryjne umowy o pracę

umowa o pracęPrzepisy Kodeksu pracy precyzują obligatoryjne elementy umowy o pracę. Należy pamiętać, iż brak choćby jednego z nich może skutkować nieważnością umowy o pracę.


(czytaj więcej) 

Dzierżawa - prawa i obowiązki dzierżawcy

prawa i obowiązki dzierżawcyBiorąc w dzierżawę nieruchomość, warto upewnić się, jakie uprawnienia będziemy mieć w stosunku do wydzierżawionej nieruchomości. Dzierżawa jest to instytucja uregulowana w kodeksie cywilnym. Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

(czytaj więcej)
Wady oświadczenia woli

wady oświadczenia woliPoprzez wady oświadczenia woli należy rozumieć szczególe stany faktyczne, wskazane przez ustawodawcę, które uzasadniają pozbawienie aktu prawnego, jakim jest oświadczenie woli, skuteczności prawnej.W polskim systemie prawnym koncepcja wad oświadczenia woli  bierze pod uwagę nie tylko stan psychiki i wiedzy osób składających oświadczenie , ale także interesy i dobrą wiarę osób, do których takie oświadczenie jest skierowane.

(czytaj więcej) 

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości – sposób wyceny, przykładowe zarzuty oraz termin zaskarżania

skarga na opis i oszacowanie nieruchomościOszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły. Celem opisu i oszacowania nieruchomości jest stworzenie podstawy do ustalenia ceny wywołania, a pośrednio ceny sprzedaży nieruchomości. Oszacowanie powinno być rzetelne i odpowiadać rzeczywistej wartości nieruchomości. W przypadku kiedy opis i oszacowanie nieruchomości nie odpowiada rzeczywistej wartości nieruchomości na dzień licytacji można żądać sporządzenia dodatkowego opisu i oszacowania przykładowo: w stanie nieruchomości zaszły zmiany związane ze zwiększeniem stopnia zaawansowania prac budowlanych budynku mieszkalnego.

(czytaj więcej)
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

przejście zakładu pracy na innego pracodawcęW panującej obecnie sytuacji gospodarczej upadłość podmiotów gospodarczych to codzienność. Własność wielu zakładów pracy przechodzi wtedy na inne podmioty. Ta sytuacja ma miejsce również w innych sytuacjach – jak na przykład sprzedaż przedsiębiorstwa czy śmierć pracodawcy. Są to dość częste przypadki. Jakie więc normy prawne będą miały wtedy zastosowanie ? Kto będzie naszym przyszłym pracodawcą i jakie będą jego i nasze obowiązki?

(czytaj więcej)
Odwołanie darowizny, która została wykonana

odwołanie darowiznyDarowiznę darczyńca może odwołać w dwóch przypadkach. Po pierwsze darczyńca może odwołać darowiznę, która nie została wykonana jeżeli jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie mogłoby nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Po drugie darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

(czytaj więcej) 

Ochrona wynagrodzenia za pracę

ochrona wynagrodzeniaWynagrodzenie za pracę stanowi podstawowe, niejednokrotnie jedyne źródło utrzymania, pracownika i jego rodziny. Dlatego też stanowi ono instytucję w szczególny sposób chronioną prawem.W świetle przepisów Kodeksu pracy ochrona prawna wynagrodzenia za pracę polega na: ograniczeniu swobody pracownika w dysponowaniu jego prawem do wynagrodzenia, określeniu czasu, miejsca i formy wypłaty wynagrodzenia, określeniu granic dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę, określeniu sankcji nałożonych na pracodawcę w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązku wypłaty odszkodowania.

(czytaj więcej)
Tytuł egzekucyjny - czym jest klauzula wykonalności

klauzula wykonalnościNadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności nie jest tożsame z wydaniem uprawnionemu tytułu wykonawczego. Są to dwie różne czynności sądu. Pozywając dłużnika o zapłatę należności wierzyciel uzyskuje nakaz zapłaty w którym sąd zobowiązuje dłużnika do zapłaty zasądzonej należności. Aby nakaz zapłaty mógł być egzekwowany skutecznie przez komornika musi on zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

(czytaj więcej)

 Procedura zawieszenia poboru akcyzy

zawieszenie poboru akcyzyPodatek akcyzowy jest podatkiem obrotowym obciążającym ściśle określone rodzaje wyrobów. Co do zasady nie podlega ani potrąceniu, ani zwrotowi. Warto więc wiedzieć kiedy można uniknąć jego płacenia. Takie zastosowanie ma właśnie procedura zawieszenia poboru akcyzy wprowadzająca odmienne zasady powstawania obowiązku podatkowego.

(czytaj więcej) 

Świadczenia przysługujące w okresie czasowej niezdolności pracownika do pracy

czasowa niezdolność pracownika do pracyCzasowa niezdolność do pracy jest w większości przypadków zdarzeniem losowym, na które pracownik nie ma wpływu i któremu w niewielkim stopniu może zapobiec. Ustawodawca uwzględniając te okoliczności, zagwarantował pracownikom świadczenia, które im przysługują na warunkach określonych przez Kodeks pracy, Ustawę z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa oraz Ustawę z 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

(czytaj więcej) 

Czym jest zachowek?

zachowekW przypadku kiedy spadkodawca w testamencie przepisał swój majątek osobom spoza kręgu osób najbliższych prawo cywilne zapewnia ochronę przed pokrzywdzeniem najbliższej rodziny spadkodawcy. Mianowicie, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

(czytaj więcej)


 

Monitoring w miejscu pracy - kiedy jest dopuszczalny?

monitoring w miejscu pracyMonitoring pracowników jest dopuszczalny, jednakże tylko w uzasadnionych przypadkach i ograniczonym zakresie. Przepisy dotyczące powyższego zagadnienia zawiera przede wszystkim Ustawa o ochronie danych osobowych. Możemy wyróżnić następujące formy monitoringu: podsłuch przekazu informacji, sprawdzanie wykazu połączeń telefonicznych, kontrolowanie odwiedzanych przez pracownika stron internetowych, kontrola poczty elektronicznej, monitorowanie za pomocą kamer, lokalizacja pracowników.

(czytaj więcej)
Umowa zlecenia - wszystko, co należy o niej wiedzieć

umowa zleceniaPrzez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie zarówno ustnie a więc przez dorozumiane oświadczenia woli i milczenie jak i pisemnie. Jednak dla celów dowodowych lepiej ją zawierać w formie pisemnej. Z uwagi na fakt, że umowa zlecenia obejmuje pełnomocnictwo do dokonania czynności przewidzianej w umowie w przypadku, gdy dokonanie takiej czynności wymaga szczególnej formy wówczas i sama umowa zlecenia powinna być zawarta w tej właśnie formie.

(czytaj więcej)

 Kiedy można zawrzeć ugodę sądową?

ugoda sądowaUgoda sądowa stanowi porozumienie zawarte między stronami, w którym określają one sposób rozstrzygnięcia dzielącego je sporu. Kwestie prawne z nią związane regulują przepisy  Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu cywilnego. Ugoda ta może zostać zawarta w toku całego postępowania (a nawet przed jego wszczęciem, czyli w trakcie tzw. postępowania pojednawczego), aż do jego prawomocnego zakończenia, czyli np. także przed sądem drugiej instancji. Zawarcie jej prowadzi do wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania.

(czytaj więcej) 

Zasady obliczania terminów w prawie cywilnym

obliczanie terminów w prawie cywilnymW stosunkach cywilnoprawnych bardzo ważną rolę odgrywa upływ czasu. Powoduje on powstanie lub ustanie skutków prawnych, co bardzo często ma istotne znaczenie dla sytuacji osoby obłożonej terminem. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z określonymi w kodeksie cywilnym zasadami ich prawidłowego obliczania.

(czytaj więcej)

 


 

Przestępstwo pomówienia - na czym polega i jakimi karami jest zagrożone?

pomówienieKodeks karny reguluje odpowiedzialność osoby, która pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

(czytaj więcej)


 

Jak uzyskać dokument tożsamości dla dziecka?

dokument tożsamości dla dzieckaPlanując wyjazd zagraniczny z dzieckiem, należy pamiętać, iż powinno ono posiadać własny dokument tożsamości. Jaki? Zależy to od kraju, do którego planowany jest wyjazd. W strefie Schengen wystarczy dowód osobisty, poza nią (np. w Turcji, Egipcie) wymagany jest paszport. Przepisy regulujące wydawanie dokumentów tożsamości małoletnim zawiera Ustawa z 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych oraz Ustawa z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

(czytaj więcej)


 

Podatek leśny - co warto wiedzieć na jego temat?

Podatek leśnyW jednym z ostatnich artykułów przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące podatku rolnego. Dzisiaj scharakteryzowany zostanie kolejny podatek o charakterze majątkowym i przychodowym – podatek leśny. Stanowi on również dochód budżetu gminy, zresztą w wielu innych aspektach również jest bardzo podobny do podatku rolnego. Warto jednak znać zachodzące między nimi różnice, a także zależności pomiędzy oboma podatkami.

(czytaj więcej) 

Czy warto podpisać intercyzę małżeńską? 

intercyza - czy warto podpisać?Majątkowa umowa małżeńska (potocznie intercyza) to umowa ustalająca sprawy majątkowe przyszłych małżonków. Kwestie prawne z nią związane zostały uregulowane w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Z mocy prawa, z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami, powstaje wspólność majątkowa, która obejmuje wszystko to, co małżonkowie nabyli podczas trwania małżeństwa. Pewna  grupa przedmiotów stanowi natomiast tzw. majątek odrębny .

(czytaj więcej)

 


 24 lipca 2013

Roszczenia przysługujące z tytułu wypadku komunikacyjnego

roszczenia w przypadku wypadku komunikacyjnegoPoszkodowany w wypadku komunikacyjnym może dochodzić na drodze cywilnoprawnej roszczeń przysługujących mu z powodu szkody majątkowej jak i nie majątkowej. Poszkodowany może dochodzić: odszkodowania, renty, zadośćuczynienia. Istnieją także roszczenia, które przysługują rodzinie zmarłego.

(czytaj więcej) 22 lipca 2013

Mandaty gotówkowe, kredytowane i zaoczne - czym się różnią?

mandat karny punktyPostępowanie mandatowe jest najbardziej odformalizowaną formą postępowania w sprawach o wykroczenie, opartą na zasadzie szybkości i ekonomiki postępowania. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego. W tym przypadku sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego. Kodeks przewiduje trzy rodzaje mandatów karnych - gotówkowe, kredytowane i zaoczne.

(czytaj więcej)

 


 21 lipca 2013

Podatek rolny - przydatne informacje

podatek rolnyPodmioty posiadające nieruchomości gruntowe sklasyfikowane w Ewidencji Gruntów i Budynków  (EGiB) jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych są obowiązane do zapłaty podatku rolnego – i to niezależnie od tego czy podmiotem tym jest osoba fizyczna, prawna czy też jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Ponadto, podatnikiem będzie nie tylko właściciel takiego gruntu, ale również posiadacz samoistny, użytkownik wieczysty oraz posiadacz gruntów stanowiacych własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)


 18 lipca 2013

Zatrudnianie małoletnich pracowników

zatrudnianie małoletnich pracownikówPodjęcie pracy w okresie  wakacji to dla wielu młodych ludzi okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, a także zarobienia swoich własnych pieniędzy. Prawo nie zabrania zatrudniania małoletnich pracowników,  jednak w celu ochrony życia i zdrowia dziecka nakłada na pracodawcę szereg obostrzeń. Warunki zatrudniania pracowników małoletnich zostały uregulowane w dziale  dziewiątym Kodeksu pracy.

(czytaj więcej)18 lipca 2013

Czym jest i czemu służy księga wieczysta?

księga wieczystaW sposób najbardziej ogólny rolę ksiąg wieczystych określa art. 1 ustawy o księgach wieczystych  i hipotece, w myśl  którego prowadzi się je w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste są więc rodzajem rejestrów zawierających historię prawną nieruchomości. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z ich treścią przed zakupem działki bądź mieszkania.

(czytaj więcej)17 lipca 2013

Ochrona prawna pasażerów linii lotniczych

ochrona prawna pasażerów linii lotniczychNałożony na przewoźników lotniczych obowiązek ochrony minimalnych praw pasażerów reguluje  Rozporządzenie nr 261/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004r. stanowiące  wspólne zasady wypłacania  odszkodowania i udzielania pomocy pasażerom w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania bądź dużego opóźnienia lotu.

(czytaj więcej)


 16 lipca 2013 

Zwrot nakładów dokonanych przez jednego z małżonków na nieruchomość stanowiącą majątek odrębny drugiego z małżonków

zwrot nakładów na nieruchomośćZgodnie z zasadą „Superficies solo cedit” to, co na powierzchni, przypada gruntowi. Z sytuacją taką mamy do czynienia przykładowo, kiedy małżonkowie w czasie wspólności ustawowej wspólnie zbudowali dom na gruncie wchodzącym w skład majątku odrębnego jednego z nich. Zgodnie z przywołaną zasadą dom stanowić będzie własność małżonka, którego własnością był grunt. 

(czytaj więcej) 16 lipca 2013

Umowa o pracę na okres próbny

umowa o pracę na okres próbnyW związku z trudną sytuacją na rynku pracy coraz bardziej popularne staje się zawieranie umów o pracę na okres próbny. Ten rodzaj umowy jest szczególnie korzystny dla pracodawcy, jednak coraz więcej osób decyduje się na podjęcie zatrudnienia na tej podstawie, głównie ze względu na dużą konkurencję. Ustawodawca uregulował ten rodzaj umów o pracę, co ogranicza pole pracodawców do nadużyć. Warto znać podstawowe założenia tej regulacji, aby wiedzieć, jakie uprawnienia nam przysługują w związku z zawarciem umowy o pracę na okres próbny. 

(czytaj więcej)

 


 15 lipca 2013

Umowa darowizny ze służebnością mieszkania a umowa dożywocia

umowa darowizny ze służebnością mieszkaniaUdając się do notariusza, w celu uregulowania swoich spraw majątkowych, warto zastanowić się nad formą umowy, którą strony przekażą swój majątek. Dość powszechną formą przekazywania nieruchomości jest sporządzana u notariusza umowa darowizny ze służebnością mieszkania. Polega ona na przeniesieniu prawa własności nieruchomości w zamian za prawo uprawnionej do korzystania z określonej części nieruchomości.  

(czytaj więcej) 14 lipca 2013

Zakaz konkurencji w prawie pracy

zakaz konkurencjiAby interesy pracodawcy były należycie chronione, ustawodawca wprowadził w przepisach Kodeksu Pracy obowiązek niekonkurowania przez pracownika z pracodawcą. Obowiązek ten może istnieć zarówno podczas trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Jest to szczególna postać obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.

(czytaj więcej)


 11 lipca 2013

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Warunkowe zawieszenie kary stosuje się do sprawców przestępstw, wobec których orzeczona zostaje kara pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 2 lat,  kara ograniczenia wolności lub kara grzywny orzeczona jako kara samoistna. Podstawą stosowania przez sad instytucji warunkowego zawieszenia jest przede wszystkim pozytywna prognoza kryminologiczna, a wiec przekonanie że sprawca ze względu na swoje właściwości i warunki osobiste, oraz dotychczasowy sposób życia będzie przestrzegał porządku prawnego.

(czytaj więcej)

 


10 lipca 2013

Prawa i obowiązki rowerzystów

prawa i obowiązki rowerzystówJazda rowerem po mieście przyciąga coraz większe  rzesze zwolenników. Jedni traktują rower jako weekendową odskocznię od miejskiego zgiełku, dla innych stanowi on podstawowy środek transportu. Nie wszyscy jednak zdaja sobie sprawę z przywilejów i wiążących się z nimi obowiązków spoczywających na rowerzystach, uczestniczących w ruchu drogowym. 

(czytaj więcej) 9 lipca 2013 

Prawo pierwokupu - charakterystyka i porównanie z prawem pierwszeństwa

prawo pierwokupuZ prawem pierwokupu mamy do czynienia wówczas, gdy określona ustawa lub czynność prawna zastrzega dla jednej ze stron (uprawniony) pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy, na wypadek gdyby druga strona (zobowiązany) sprzedała rzecz osobie trzeciej. Przedmiotem prawa pierwokupu może być zarówno nieruchomość jak i rzecz ruchoma,. Sprzedawca ma obowiązek respektowania tego prawa. Rzecz której dotyczy prawo pierwokupu może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. 

(czytaj więcej) 8 lipca 2013 

Jakie są przesłanki obniżenia zasądzonych wcześniej alimentów?

obniżenie alimentówZgodnie z brzmieniem art. 138 k. r. i. o. w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje więc sytuację, w których zobowiązany prawomocnym wyrokiem lub na mocy ugody do płacenia alimentów może żądać ich zmiany. Kwestią zasadniczą, którą będzie zajmował się Sąd w toku postępowania dowodowego jest badanie, czy po wyroku zasądzającym alimenty zaszła zmiana stosunków, która będzie uzasadniała zmniejszenie wysokości świadczeń majątkowych na rzecz uprawnionego.  

(czytaj więcej) 2 lipca 2013

Rodzaje współwłasności - sposoby i formy jej zniesienia

współwłasność rodzajeWspółwłasność polega na tym, że dana rzecz należy niepodzielnie do wszystkich współwłaścicieli, zaś każdemu ze współwłaścicieli przysługują wszystkie atrybuty prawa własności. Niepodzielność oznacza, że każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie do jej części odpowiadającej udziałowi (art. 195 kc).

(czytaj więcej) 1 lipca 2013

Instytucja wyłączenia nieruchomości rolnych z produkcji rolnej

wyłączenie nieruchomości rolnej z produkcji rolnejWyłączenie gruntów z produkcji rolnej jest przeprowadzane według przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Decyzję o wyłączeniu wydaje starosta na podstawie wniosku złożonego do starostwa, w którego obszarze działania znajduje się nieruchomość, której grunty mają podlegać wyłączeniu. Dopiero gdy się ją uzyska, grunt w ewidencji gruntów i budynków zostaje przekwalifikowany z rolnego na inwestycyjny. 

(czytaj więcej)25 czerwca 2013

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego - o czym trzeba pamiętać, żeby nie zostać pozbawionym nieruchomości?

użytkowanie wieczystePrawo użytkowania wieczystego jest ustanawiane w drodze umowy, po której następuje konstytutywny wpis do księgi wieczystej na okres przynajmniej 40 lat ( chociaż regułą jest 99 lat ). Z powodu bardzo długiego czasu od momentu ustanawienia prawa, przechodzenia prawa w drodze dziedziczenia na spadkobierców oraz braku informacji ze strony odpowiednich organów o zbliżającym się momencie zakończenia terminu użytkowania wieczystego osoby, którym prawo to przysługuje, często zapominają o niezbędnych formalnościach, co może mieć dla nich bardzo negatywne skutki.

(czytaj więcej)22 czerwca 2013

Podatek od spadków i darowizn - kto nie musi go płacić?

podatek od spadków i darowizn zwolnieniaNabycie spadku lub otrzymanie darowizny wiąże się zwykle z koniecznością zapłaty podatku. Jeśli nabywamy prawa lub rzeczy majątkowe, które są wykonywane bądź znajdują się na terytorium RP, to w większości wypadków musimy zasilić konto fiskusa określoną sumą pieniędzy. Istnieją jednak sytuacje, gdy podatku nie zapłacimy wcale.

(czytaj więcej)20 czerwca 2013

Ulga mieszkaniowa w przypadku dziedziczenia nieruchomości

ulga mieszkaniowaBardzo często zdarza się, że przedmiotem spadku jest mieszkanie lub dom. Warto więc sobie zdawać, sprawę na jakich zasadach można skorzystać z ulgi mieszkaniowej przysługującej w ramach podatku od spadków i darowizn. Ustawodawca zastrzegł w powyższym podatku podział osób, od których otrzymujemy spadek lub darowiznę na 4 grupy : członków najbliższej rodziny oraz  tzw. "grupy podatkowe". Osoby z poszczególnych grup są zwolnione z płacenia podatków od spadków i darowizn do pewnej wysokości kwot. Jednak istnieje jeszcze szczególny rodzaj ulgi mieszkaniowej, która przysługuje na specjalnych zasadach niektórym osobom, które otrzymują nieruchomość w spadku.

(czytaj więcej)17 czerwca 2013

Zaliczka a zadatek- to nie to samo!

zaliczka a zadatekWiele osób niebędących prawnikami potrafi pomylić te dwa pojęcia i często używa ich zamiennie. Należy jednak uważać, gdyż zaliczka i zadatek nie są pojęciami tożsamymi, choć w istocie ich funkcja jest podobna- uprawniony z tytułu zaliczki lub zadatku otrzymuje część należnego wynagrodzenia przed tym, jak sam przystąpi do spełnienia świadczenia. Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy nie dojdzie do wykonania umowy, w której zadatek lub zaliczka została uiszczona.

(czytaj więcej)10 czerwca 2013

Zasiedzenie nieruchomości - jedna z form nabycia prawa własności

zasiedzenie nieruchomościMoże się zdarzyć, że nienależącą do nas nieruchomość lub jej część nabędziemy, nie dokonując transakcji jej kupna. Z pomocą przyjdzie nam instytucja zasiedzenia, która  ma za zadanie uzgodnienie stanu prawnego z istniejącym stanem rzeczywistym. W drodze zasiedzenia można nabyć nie tylko nieruchomości, ale również rzeczy ruchome – na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak wyłącznie na tych pierwszych.

(czytaj więcej)

 


7 czerwca 2013

Zakaz wstępu na imprezę masową - na czym polega i kogo można nim ukarać? 

zakaz wstępu na imprezę masowąWymieniony w tytule środek karny jest stosunkowo nową instytucją w polskim prawie karnym. Wprowadzony został przepisami ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Nie ulega wątpliwości, że ma głównie funkcję prewencyjną. Kiedy sąd może go orzec i w konsekwencji popełnienia jakich czynów?

(czytaj więcej)2 czerwca 2013

Uprawnienia pracownika w przypadku bezprawnego rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia

uprawnienia pracownika w przypadku bezprawnego rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzeniaKodeks Pracy przewiduje dla pracodawców możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który dopuścił się np. ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Czasami zdarza się jednak, że pracodawca nadużywa tej instytucji, np. aby nie musieć zatrudniać pracownika przez okres wypowiedzenia.  Jak pracownik może się bronić?

(czytaj więcej)23 maja 2013

Rękojmia za wady prawne rzeczy sprzedanej

rękojmia za wady prawne rzeczyJeżeli kupujemy jakąś rzecz, z reguły dokładnie ją oglądamy. Wypytujemy również o najważniejsze parametry- czy samochód był wcześniej „bity”? Czy ten laptop nie był aby na pewno oblany kawą? Ale rzadko kiedy przyjdzie nam do głowy zapytać sprzedawcę- a czy tak w ogóle ta rzecz należy do Pana?

(czytaj więcej)21 maja 2013

Obowiązki policjanta wobec obywatela przy dokonywaniu czynności służbowych

obowiązki policjanta wobec obywatelaFunkcjonariusz Policji, tak jak każdy funkcjonariusz publiczny, przy wykonywaniu czynności służbowych musi zachować pewne przewidziane prawem wymogi, których niedokonanie może skutkować m.in. odpowiedzialnością dyscyplinarną.

W niniejszym artykule skupimy się zwłaszcza na ogólnych obowiązkach policjanta w trakcie dokonywania przez niego czynności w zakresie np. legitymowania, zatrzymania oraz dokonywania kontroli osobistej.

(czytaj więcej)

 


 17 maja 2013

Cena na produkcie inna niż przy kasie?

Jakiś czas temu byłem świadkiem następującej sytuacji:
W jednym z popularnych sklepów obuwniczych, starsza pani – w wieku około 70-75 lat, podchodzi do kasy z parą butów. Kasjerka z uśmiechem na twarzy wymienia jej kwotę do zapłaty, jaką starsza pani ma zapłacić za buty. Starsza pani mówi kasjerce, że cena na butach jest przecież dwukrotnie niższa i że ona chce kupić buty po tej właśnie cenie, jednak kasjerka- tłumacząc się inną ceną widniejącą „w systemie” – odmawia sprzedaży butów po cenie naklejonej na pudełku.

Aby jednoznacznie stwierdzić, kto w tym przypadku ma rację, należy przeanalizować przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz Kodeksu cywilnego...

(czytaj więcej) 


 

Prawniczym  okiem:

 

Raport wolności gospodarczejOpublikowano Raport Wolności Gospodarczej Świata – Polska na niższym miejscu niż w poprzednim roku

Publikowany co roku indeks wolności gospodarczej mierzy między innymi swobodę wymiany handlowej, regulacje dot. działalności firm i rynku pracy czy działanie wymiaru sprawiedliwości. W tym roku w rankingu ujęto 152 państwa.

(czytaj więcej) 

wyższe mandaty dla kierowcówKierowcy samochodów branych w leasing płacą wyższe mandaty

Okazuje się, że mandaty płacone przez leasingobiorców są wyższe o ok. 50-60zł. Jednak przepisy traktują tak samo wszystkich kierowców i nie różnicują wysokości mandatów w zależności od tego, czy samochód jest własnością kierowcy, czy też jest wzięty w leasing – skąd więc te rozbieżności?

(czytaj więcej)
Damian CzekajLokaut - oręż pracodawcy w sporze z pracownikami

Lokaut to jedna z instytucji prawa pracy pozwalająca pracodawcy na skuteczną obronę w przypadku jego sporu z pracownikami. Nie jest ona jednak w polskim prawie uregulowana odpowiednimi przepisami, choć w doktrynie coraz częściej pojawiają się postulaty, aby w końcu to zmienić. 

(czytaj więcej) 

Polacy wyłudzają coraz więcej pieniędzy z odszkodowańPolacy wyłudzają  coraz więcej pieniędzy z odszkodowań

Polska Izba Ubezpieczeń, w raporcie podsumowującym 2011 rok, opublikowała niepokojące dane na temat oszustw, których coraz częściej dopuszczają się Polacy. Okazało się, że w 2011 roku Polacy wyłudzili z odszkodowań ponad 117 milionów złotych. Kwota ta może być w rzeczywistości dużo wyższa, ponieważ jest to tylko suma wyłudzeń, które  udało się wykryć. W najgorszym przypadku więc ta kwota mogła osiągnąć nawet miliard złotych.

(czytaj więcej)

 Emeryci mają problemy z odzyskaniem pieniędzy utraconych na mocy niekonstytucyjnego przepisuEmeryci mają problemy z odzyskaniem pieniędzy utraconych na mocy niekonstytucyjnego przepisu

13 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 28 ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych w związku z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który nakazał osobom, które uzyskały prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r.  rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą w celu dalszego pobierania emerytury  jest niezgodny z art.2 Konstytucji RP.

(czytaj więcej) 

Ograniczenia wiekowe w programach telewizyjnych i na grach komputerowych- wymysł czy obowiązek wydawców?Ograniczenia wiekowe w programach telewizyjnych i grach komputerowych- wymysł czy obowiązek wydawców?

Oglądając telewizję zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się nad sensownością i kryteriami wyświetlania w prawym górnym rogu zielonych, żółtych i czerwonych kwadratów, które mają stanowić ostrzeżenie dla rodziców. Podobne ostrzeżenia znajdują się na pudełkach z grami komputerowymi. O co tak naprawdę chodzi z tymi ostrzeżeniami?

(czytaj więcej) 

Jak poradzić sobie z sąsiadami grillującymi albo palącymi na balkonie?

Polskie prawo nie wskazuje konkretnie, że palenie na własnym balkonie albo grillowanie są zajęciami niedozwolonymi. Ale regulamin wspólnoty mieszkaniowej albo sąd mogą zakazać wykonywania tych czynności.

(czytaj więcej)

 Czy dopuszczenie przez sąd w sprawach cywilnych dowodu z urzędu nie narusza zasady kontradyktoryjności procesu?

Sądy rzadko i raczej niechętnie korzystają z możliwości dopuszczenia dowodu z urzędu, którą daje im art. 232 zdanie drugie k.p.c. Pojawia się bowiem pytanie- czy zasada kontradyktoryjności wyrażona w art. 3  nie powinna doznawać ograniczeń jedynie w wyjątkowych sytuacjach?

(czytaj więcej)

 Radosz PawlikowskiSąd może nie uwzględnić zarzutu przedawnienia

Prawidłowe podniesienie zarzutu przedawnienia oznacza w większości przypadków oddalenie powództwa i pozwala pozwanemu na uwolnienie się od obowiązku wykonania przedawnionego świadczenia.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy sąd może nie uwzględnić zarzutu przedawnienia i mimo wszystko orzec na rzecz powoda.

(czytaj więcej)

 30 dni na decyzję odszkodowawczą?30 dni na decyzję odszkodo-wawczą? Niewykonalne...

Organ ustalający odszkodowanie za nieruchomości wywłaszczone pod inwestycje drogowe, zgodnie z art. 12 ust. 4b ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ma na  ustalenie tego odszkodowania 30 od dnia, w którym decyzja zezwalająca na realizację inwestycji stała się ostateczna.

Czy jest to możliwe? Oczywiście- nie.

(czytaj więcej)
Prezent na pierwszą komunię może sprawić problemy... obdarowanemu

Trwa obecnie sezon I Komunii, a goście prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej wymyślne i wartościowe prezenty. Kiedyś idealnym prezentem na tę okazję wydawał się zegarek, rower czy rolki. Dzisiaj goście czują się w obowiązku kupować prezenty wraz z aktualnie trwającą modą, a ta z roku na roku przybiera coraz większe rozmiary. Już nie drobne prezenty – a tablety, komputery, konsole do gier czy quady – to szczyt marzeń ośmiolatka.

(czytaj więcej)

 Świadek koronny- coraz mniej popularne rozwązanie?

W Polsce instytucja świadka koronnego traci na znaczeniu – w roku 2012 ustanowiono 4 świadków, w 2002 roku ta liczba była sześciokrotnie wyższa. Taki obrót sytuacji może być spowodowany dwojakiego rodzaju powodami – z jednej strony prokuratorzy obawiają się ryzyka związanego z ustanowieniem świadka koronnego, z drugiej strony – samym przestępcom przestało się to opłacać.

(czytaj więcej)
Niebezpieczne zabawki- jakie produkty są najgroźniejsze?

Wśród produktów, które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu, najczęściej znajdują się dziecięce zabawki, samochody i sprzęt elektroniczny. To właśnie produkty z tych trzech grup Polacy najczęściej zgłaszają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jako niebezpieczne i niespełniające odpowiednich norm.

(czytaj więcej)