jak ogłosić upadłość konsumencką

Ministerstwo finansów zamierza badać ceny transferowe

Skarb Państwa postanowił zwalczać tak zwaną optymalizację podatkową i unikanie opodatkowania poprzez kontrolę międzynarodowych przepływów finansowych.

 

jak ogłosić upadłość konsumencką

Ceny transferowe – jakie są plany Ministerstwa Finansów?

Aby rozpocząć zaplanowane działania, musi kupić narzędzia, które to umożliwią.

W związku z tym Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg na dostawę bazy danych o sprawozdaniach finansowych polskich firm z co najmniej 27 państw europejskich. Za dostarczenie sprawozdań składanych od 2005 roku przez minimum 6 milionów firm, urząd zapłaci do 2,2 mln 200 tys. złotych netto.

Jak informuje rzeczniczka MF Wiesława Dróżdż: „Przetarg na zakup bazy danych wiąże się z koniecznością działań w zakresie cen transferowych. Dane z baz danych są niezbędne do analizy porównawczej oraz ustalenia ceny transakcyjnej dla podmiotów powiązanych na podstawie porównania do danych finansowych osiąganych przez podmioty niezależne. Baza danych będzie również używana przez organy kontroli skarbowej do weryfikacji dokumentacji dotyczącej cen transferowych.”

Powody badań cen transferowych

Ministerstwo chce znaleźć związki pomiędzy firmami polskimi, a zagranicznymi, by nadzorować przepływy finansowe zachodzące między nimi. Oznacza to kontrolę, czy firmy nie zawyżają kosztów w celu uniknięcia podatków.

Podziel się artykułem:
Przeczytaj też:  Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym