kary dla kierowców

Koniec fotoradarów i wyższe kary dla kierowców?

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przygotowany przez Platformę Obywatelską zawiera kilka dużych zmian, których skutki odczują kierowcy, jak i policja oraz straż miejska. Piraci drogowi za kolejne wykroczenie mogą zapłacić nawet 2300 złotych!

kary dla kierowców

Kary dla kierowców bez uprawnień

Pierwszym z celów zmian jest walka z kierowcami, którzy wsiadają „za kółko” pomimo braku uprawnień. Osoby bez prawa jazdy to prawdziwa plaga w Polsce – stąd pomysł, aby kary dla kierowców były dużo wyższe. Obecnie za ten rodzaj wykroczenia można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Kwota ta jednak ma zostać podwyższona do 3000 zł. Mowa tu o karaniu kierowców, którzy nigdy prawa jazdy nie uzyskali, jak i o tych, którzy stracili je w wyniku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu.

Wyższe mandaty w 2015?

Nowelizacja zakłada również drastyczny wzrost wysokości mandatów. Ich kwota ma zostać również uzależniona od miejsca popełnienia wykroczenia oraz liczby mandatów, które mamy już na koncie. Wyznacznikiem wysokości mandatów ma się stać przeciętne wynagrodzenie. Np. w razie przekroczenia prędkości o 11-20 km/h kierowca zapłaci mandat w wysokości 3% średniego wynagrodzenia. W przypadku przekroczenia o ponad 50 km/h – aż 20% średniego wynagrodzenia. Jeśli zaś będzie jechał tak szybko w terenie zabudowanym, to mandat się podwoi. Dodając do tego „mandatową recydywę”, w przypadku otrzymania czwartego mandatu, kwota zostanie powiększona o kolejne kilkaset złotych. W rezultacie, kierowca może mieć do zapłaty prawie 2300 złotych!

Zmiany dotyczące fotoradarów

Platforma Obywatelska chce również zakończyć żywot fotoradarów w rękach straży miejskich i gminnych. Radary stałe miałyby w całości zarządzane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a przenośne modele – przez policję.

Najwięcej kontrowersji wywołuje pomysł automatycznego nakładania kary na właściciela pojazdu, który został sfotografowany przez fotoradar. Obecnie konieczne jest wyznaczenie osoby, która kierowała pojazdem i popełniła wykroczenie, a to drastycznie obniża skuteczność wystawiania mandatów. Eksperci ds. ruchu drogowego są jednak oburzeni niesprawiedliwością nowego pomysłu.

Przeczytaj też:  Zasady zawierania umów

 

Podziel się artykułem: